Уважаеми клиенти, информираме Ви, че книжарницата няма да работи от 24 август до 11 септември 2026 г. Направените поръчки ще се изпълняват след този период. Молим да ни извините за създаденото неудобство!

Отстъплението през последните дни на света

Дата: 21/04/2017 Прочетено: 1915 Коментари: 0

Свет. Теофан Затворник

Никой да ви не прелъсти по никой начин; защото оня ден не ще настъпи, докле първом не дойде отстъплението (2 Сол. 2:3) – пише апостол Павел до солуняни.

За какво „отстъпление” говори светият апостол, предупреждавайки в лицето на солуняни всички вярващи? Всички древни тълкуватели считат, че тук думата „отстъпление” е употребена вместо „отстъпник” и означава самия антихрист. Към това мнение се придържали свети Йоан Златоуст, Теодорит и мнозина други, а Икумений добавя само като предположение: „или нарича отстъпление отдалечаването от Бога, самото дело, а не конкретно лице”.

Инославните западни тълкуватели подразбират не лице, а особено явление в живота на човечеството, но не всеки разбира едно и също. Най-близо до истината са, разбира се, тези, които подобно на Икумений, подразбират отстъплението от Бога, от вярата и истината, за което се споменава и на други места в Писанието. Тъй като тази дума не е пояснена тук с никакъв допълнителен термин, смисълът ѝ трябва да се определи според хода на речта. Следващите по-нататък думи: човекът на греха, който се превъзнася над всичко, що се нарича Бог и т.н. (2 Сол. 2:3-4) дават да се разбере, че и отстъплението ще бъде от същия род, тоест ще бъде извършено в религиозно-нравсвената област. Следователно да виждаме в това отстъпление нещо политическо значи да се отклоняваме от онова, което свети Павел е искал да каже. Макар отпадането на папата и последователите му от истинската Църква и по-късно още по-голямото отпадане на Лутер и Калвин от истината чрез отпадане от папската отпаднала църква да станали в религиозната област, но тъй като в текста на апостола отстъплението е тясно свързано с появата на антихриста, а него го няма, то и горните събития не следва да се разбират като отстъпление в собствения смисъл на думата.

Апостолът очевидно говори за отстъплението, което ще стане през последните дни, преди второто пришествие на Госода. Той споменава за това и в други послания. В Първо послание до Тимотей пише: А Духът ясно говори, че в последните времена някои ще отстъпят от вярата, като се предават на мамливи духове и бесовски учения (1 Тим. 4:1). Свети апостол Иуда свидетелства, че всички апостоли говорели еднакво по този въпрос: Помнете думите, които апостолите на Господа нашего Иисуса Христа предрекоха; те ви говореха, че в последно време ще се явят подигравачи, които ще постъпват според нечестивите си похоти. Те са човеци, които се лъчат от единството на вярата (Иуд. 1:17-19). Сам Господ предрече, че преди свършека на света много лъжепророци ще се подигнат и ще прелъстят мнозина; и понеже беззаконието ще се умножи, у мнозина ще истине любовта (Мат. 24:11-12), така че, кога Той дойде, ще намери ли вяра на земята? (Лук. 18:8)

По тези свидетелства пред нас се рисува твърде неутешителна картина на нравствено-религиозното състояние на човеците през последните времена. Евангелието ще бъде известно на всички, но част от хората ще пребивава в неверие към него, а друга, по-голямата част ще еретичества следвайки не богопредаденото учение, а построявайки с измислиците си нова вяра, макар и въз основа на думи от Писанието. Тези самоизмислени вери няма да имат край. Началото им бе поставено от папата. Лутер и Калвин продължиха делото му. Заложеното от последните като основа лично постигане на вярата само въз основа на Писанието даде силен тласък на измисляния на вери. Те и сега са много, а ще станат още повече. Всяко царство ще си има отделно изповедание, а по-нататък всяка област, по-късно – всеки град, а към края, може би и всеки човек ще си има отделно изповедание. Където сами си строят вяра, а не приемат богопредадената, друго не може и да стане. И всички такива ще си присвояват името християни. Ще има и придържащи се към истинската вяра, както е предадена от светите апостоли и се съхранява в Православната Църква, но и от тях немалка част ще бъдат само по име православни, а в сърцата си няма да имат разположението, което вярата изисква, понеже ще обикнат сегашния век. Ето колко широка област на отстъплението се очаква! Макар че християнското име ще се чува навред и навсякъде ще се виждат храмове и църковни чинове, всичко това ще бъде само видимата страна, а вътрешно ще е налице пълно отстъпление. На тази почва ще се роди и антихристът и ще израсне в същия дух на видимост, без същина на делото. После, като се отдаде на сатаната, той явно ще отстъпи от вярата и въоръжен с измамните му козни, ще увлече всички, непридържащи се в истината към християнството, към явно отстъпление от Христа Господа, като ги принуди да почитат самия него като Бог. Избраните няма да се увлекат, но той ще се опита да прелъсти и тях, ако е възможно, а за да не се случи това, онези лоши дни ще се прекратят. Господ ще се яви и с явлението на пришествието Си ще унищожи антихриста и цялото му дело.

Из „Творения – том 6. Съзерцание и размишление”, 2011.

Коментари

Коментирай

Абонирайте се за нашия бюлетин